Kilka informacji o ogrodzie w słoiku

Tworzenie tzw. ogrodów w słoiku stało się w ciągu kilku ostatnich lat niezwykle popularnym sposobem na dekorowanie wnętrz. Czym jednak jest dokładnie taka dekoracja, do czego jest używana i czy można ją wykonać samodzielnie w domu?

Czym jest ogród w słoiku?

Ogród w słoiku, choć brzmi na coś bardzo skomplikowanego, to jednak w istocie jest prostą dekoracją, która może być wykonana dosłownie przez każdego. Jest to po prostu kompozycja roślinna, która została umieszczona w odpowiednio dużym oraz, co bardzo ważne, estetycznym słoiku.
Patrząc na taką gotową kompozycję, ma się wrażenie, że we wnętrzu słoika zamknięty został fragment ogrodu, często nawet lasu. Wrażenie nie jest tak do końca mylne, ponieważ tworząc w odpowiedni sposób taką kompozycję, tworzy się jednocześnie mały, zamknięty ekosystem, który będzie miał swoje potrzeby, ale też i zasady działania. Z tego powodu jest to ozdoba, która wymaga stałej opieki, polegającej np. na okresowym podlewaniu. Istnieje też wersja samowystarczalna, która zamknięta zostaje na stałe w pojemniku i która nie potrzebuje żadnych dodatkowych środków do życia z zewnątrz. Aby jednak taki ogród mógł powstać, koniecznie trzeba najpierw posiadać odpowiednią samowystarczalną roślinę.

Do czego służą ogrody w słoiku?

Dlaczego jednak tworzyć takie kompozycje? Jaki jest tego cel i potrzeba? Okazuje się, że jest to przede wszystkim niezwykle piękna, przykuwająca ogromne zainteresowanie dekoracja domowa. Możliwość spoglądania na zamknięty, zachowany w idealnym stanie miniaturowy i samowystarczalny świat, jest czynnością niezwykle inspirującą i zajmującą. Innym zastosowaniem takiego ogrodu w słoiku jest możliwość obserwacji zmian, jakie będą w nim zachodziły. Jest to więc także bardzo dobry element pomocy dydaktycznej np. dla najmłodszych, którzy będą mogli w kontrolowanych warunkach zobaczyć, jak zmienia się życie i natura.

Gdzie kupić?

Na rynku znaleźć można ogromną ilość sklepów posiadających podobne ogrody w słoikach w ofercie, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać taki samodzielnie. Trzeba tylko wejść w posiadanie odpowiednich, przystosowanych do tego celu roślin.