Akcje serwisowe – kiedy nowy samochód ulega awarii

samochody

Zanim nowy model samochodu trafi do sprzedaży, musi przejść szereg rygorystycznych testów, dzięki którym klienci będą mogli mieć pewność, że jest on bezpieczny i niezawodny. Mimo że testy przeprowadzane są z dużą starannością, awarie nowych aut czasami się zdarzają. W takich sytuacjach producent przeprowadza akcje serwisowe. Zachęcamy do przeczytania, co warto wiedzieć na temat akcji serwisowych.

Dlaczego producenci samochodów organizują akcje serwisowe?

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dwa czynniki. Przede wszystkim, przepisy zarówno polskiego, jak i unijnego prawa wymagają od producentów samochodu niezwłocznego naprawienia usterki, która może zagrażać bezpieczeństwu lub utrudniać użytkowanie samochodu lub elementu jego wyposażenia. Ewentualne kary mogą być dla koncernów samochodowych bardzo dotkliwe.

Z drugiej strony coraz więcej producentów ma świadomość, że próby ukrycia usterek zupełnie nie opłacają się pod względem marketingowym. Gdy producent sam poinformuje o wadzie i zaoferuje jej sprawną naprawę, klienci nie tracą zaufania. Próby ukrycia usterki mogą wywołać wzburzenie i sprawić, że wizerunek firmy znacznie się pogorszy, będzie ona postrzegana jako zupełnie niewiarygodna.

W jaki sposób można dowiedzieć się, że posiadany przez nas model samochodu wymaga naprawy?

W przypadku awarii nowego samochodu akcje serwisowe przeprowadzane są bezpłatnie. Bardzo ważne jednak jest, abyśmy sami pilnowali, czy dla naszego samochodu jakieś naprawy są konieczne. W wielu przypadkach, gdy będziemy odwiedzali serwis samochodowy na przeglądy, usterka zostanie nam przy okazji naprawiona. Jeżeli chcemy mieć pewność, że z naszym samochodem wszystko jest w porządku, najlepiej będzie po prostu odwiedzić autoryzowaną stację obsługi. W identyfikacji samochodów firmy motoryzacyjne wykorzystują numer VIN.

Przydatne informacje znajdziemy również na stronie Urzędu Ochrony Konkurentów i Konkurencji. W przypadku samochodów kupionych za granicą warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronach Komisji Europejskiej, w serwisie Rapex.