Nowoczesna obróbka powierzchniowa metali

elementy po procesie gratowania

Nowoczesne technologie mogą znacznie przyspieszyć oraz ułatwić obróbkę powierzchni metali. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się trowalizacja, czyli wibrościerna obróbka powierzchniowa. Jest to proces, który wyróżnia się wysoką efektywnością oraz precyzją. Innowacyjne techniki pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc,co jest bardzo ważne podczas renowacji detali. Na uwagę zasługuje fakt, że prace przebiegają na tyle sprawnie, że nie generują one dużych kosztów.

Zalety trowalizacji

Proces trowalizacji ma na celu oczyszczenia oraz wyeliminowanie nierówności i nieregularnych krawędzi powierzchni. Do jego przeprowadzenia wykorzystywane są kształtki ceramiczne, a także płyny technologiczne. Jest to metoda, która często wykorzystywana jest do usuwania rdzy. Obecność specjalistycznych środków chemicznych sprawia, że rezultaty otrzymują się dłużej, niż w przypadku obróbki innymi metodami. Zwykle odpowiada ze to używana chemia, która tworzy powłokę antykorozyjną. Obróbka wibrościerna dedykowana jest zarówno dużym, jak i bardzo małym powierzchniom.

Kiedy stosuje się gratowanie?

Gratowanie jest obowiązkowym etapem, jeśli po obróbce danej powierzchni (np. cięciu laserowym) na jej powierzchni pojawiły się wyraźne krawędzie. Takie niedoskonałości nazywane są gratami. Nie tylko uniemożliwiają one bezpieczną eksploatację detalu, ale również negatywnie wpływają na jego wygląd. Właśnie dlatego stosuje się proces gratowania, który ma na celu usunięcie pozostałości, a tym samym uzyskanie gładkich powierzchni.