Metalowe części i elementy są bardzo trwałe i odporne na różne niekorzystne czynniki. To nie znaczy jednak, że są niezniszczalne. Ich największym wrogiem jest korozja, przed która trzeba je chronić. Jest to szczególne ważne tam, gdzie części te znajdują odpowiedzialne zadanie. Jednym z takich sektorów jest przemysł samochodowy.
Galwanizacja
W celu ochrony metalowych, ale coraz częściej również plastikowych części, wykonuje się np. chromowanie. Miejsca, w których się przeprowadza te procesy, to specjalne galwanizernie. Chromowanie stosuje się w celu zwiększenia odporności na zużycie, czyli w celu ochrony prze korozją, dla poprawienia własności termicznych, a także dla ozdoby. Wykonuje się je najczęściej metodami elektrolitycznymi w specjalnych wannach, które wypełnione są roztworami soli chromu, podgrzanymi do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Zanurza się w nich przedmioty, które po wyjęciu i wystudzeniu są pokryte powłoką z chromu. W przypadku chromowania elementów stalowych, jest ono przeprowadzane w temperaturze 900-1050 °C i trwa od 5 do 12 godzin. Są to procesy, które wymagają pracy w ciężkich i niebezpiecznych dla zdrowia oraz życia warunkach. Z tego względu należy je zlecać profesjonalistom, którzy są doświadczeni w branży galwanizerskiej. W procesie chromowania wyjątkowo ważne jest doświadczenie i użyta do tego procesu technologia wraz z odpowiednim sprzętem.
Zabezpieczenie przed korozją
Warto wykonywać okresowe przeglądy wszystkich części, a w razie opłacalności, zlecić pokrycie ich chromem. Dlaczego? Powłoki chromowe doskonale chronią przed korozją, co gwarantuje nie tylko wydłużony czas użytkowania, ale również może znacząco poprawić wygląd danego elementu. Z tego względu proces ten jest przeprowadzany w celu renowacji samochodu, aby był on przystosowany do bezpiecznej jazdy po drogach. Chromować można dosłownie każdy element pojazdu, co pozwala na utrzymanie go w dobrym stanie jeszcze przez następne lata. Wśród części które można i które najczęściej są poddawane chromowaniu można wymienić m.in. felgi, klamki, czy zderzaki.