Obróbka wibrościerna to jedna z nowocześniejszych technologii stosowanych w przemyśle do usuwania zadziorów z detali wykonanych z różnych stopów metalu. Najogólniej rzecz ujmując, polega ona na wprawieniu detali znajdujących się kontenerze w ruch drgający za pomocą silnika elektrycznego z zamontowaną na wale niezrównoważoną masą lub za pomocą elektromagnesu.
Wewnątrz kontenera oprócz detali znajdować powinna się również kąpiel, której zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie poślizgu pomiędzy obrabianymi częściami. W kontenerze znajduje się również luźne ścierniwo, którego zadaniem jest usuwanie zadziorów i ostrych krawędzi oraz gładzenie powierzchni. W zależności od rodzaju obróbki wibrościernej oraz od materiału, z którego wykonano detale stosuje się różne rodzaje i gatunki ścierniwa.
Gratowanie
Gratowanie to rodzaj obróbki wibrościernej polegający na usuwaniu zadziorów z detali. Jest to proces stosowany najczęściej po wykrawaniu na prasie mimośrodowej lub rzadziej – hydraulicznej. Ten rodzaj obróbki jest często stosowany w branży automotive, w szczególności przy obróbce części mających bezpośredni kontakt z pasami bezpieczeństwa, linkami, przewodami lub człowiekiem. W porównaniu do szlifowania, gratowanie jest o wiele szybsze i bardziej wydajne.
Polerowanie i czyszczenie
Innym rodzajem obróbki wibrościernej jest czyszczenie, szczególnie często stosowane po wyżarzaniu lub hartowaniu, czyli obróbce cieplnej, po której na powierzchni części pojawia się zgorzelina. Po usunięciu zgorzeliny detale są gładkie i czyste.
Stosując obróbkę wibrościerną można również polerować części. Polerowanie polega na znacznym zmniejszeniu chropowatości obrabianego detalu. Pozwala to nie tylko na uzyskanie połyskującej powierzchni, ale też na zwiększenie dokładności wykonania i lepsze dopasowanie elementów.