Obróbka wibrościerna jest obróbką mechaniczną niedużych powierzchni elementów, która jest prowadzona w tumblerach z wsadem tychże detali oraz materiału ściernego. Proces takiej obróbki polega na wykończeniu oraz przygotowaniu danej powierzchni, który odbywa się przy pomocy kształtek ceramicznych.
Trowalizacja, czyli obróbka wibrościerna wykorzystuje płyny technologiczne, które zapewniają powłokę antykorozyjną. Usuwanie rdzy z metalu nie należy do łatwych zadań. W przypadku jej złego usuwania można dodatkowo doprowadzić do jej dalszego rozwoju lub całkowitego zniszczenia części bądź detalu. Jednym ze sposobów na pozbycie się rdzy z części metalowych jest właśnie obróbka wibrościerna. Służy ona również do szlifowania oraz polerowania powierzchni. Do przeprowadzenia takich czynności służą głównie urządzenia turbinowe. Charakteryzują się one bardzo dużym polem trafienia ścierniwa, co z kolei powoduje efekt równomiernej powierzchni.
Do metod czyszczenia powierzchni z rdzy zaliczamy:
- obróbkę strumieniowo-ścierną,
- obróbkę wibrościerną,
- obróbkę rotościerną,
- gratowanie.
Obróbka wibrościerna jest wykorzystywana w polerowaniu, wybłyszczaniu, zaokrąglaniu, rozjaśnianiu, matowieniu, szlifowaniu oraz odtłuszczaniu powierzchni. Dzięki niej możemy pozbyć się rdzy i zgorzeliny. Elementy objęte rdzom są umieszczane w zbiorniku z kształtkami ściernymi i płynem technologicznym, a następnie poddawane są drganiom wibracyjnym. Tym sposobem z powierzchni zostają usunięte wszelkie chropowatości.
Czas obróbki waha się od kilku godzin, aż do kilku tygodni. Taka duża rozbieżność spowodowana jest przede wszystkim stosowaną metodą, rodzajem materiału ściernego oraz od obrabianych przedmiotów. Proces taki może zachodzić na sucho, przy użyciu past ściennych lub na mokro – z dodatkiem płynu wspomagającego.
Zalety obróbki wibrościernej:
- takiej obróbce możemy poddać zarówno małe, jak i duże przedmioty,
- już po jednym zabiegu uzyskuje się gładką powierzchnię, pozbawioną chropowatości,
- uzyskujemy zabezpieczenie antykorozyjne w postaci specjalnej powłoki,
- powierzchnia jest wyczyszczona i wygładzona,
- obróbka powierzchniowa ujednolica strukturę geometryczną.
Obróbka wibrościerna stosowana jest przy wykończeniach skomplikowanych elementów. Jest to proces, który opiera się na wprawianiu w ruch znajdujących się w czaszy roboczej detali, mediów, wody i płynów technologicznych przez system napędu wibracyjnego. Tylko w ten sposób możemy uzyskać zadowalający efekt – idealne wykończenie powierzchni.