Odkurzanie to jedna z częściej wykonywanych czynności porządkowych. Najczęściej opiera się na użyciu tradycyjnego odkurzacza przenośnego. Istnieje jednak możliwość, o której wciąż wie mała liczba osób – mowa o montażu odkurzacza centralnego.
Czym jest odkurzacz centralny? Kto może sobie pozwolić na takie rozwiązanie?
System odkurzacza centralnego dedykowany jest posiadaczom domów, dla których – z racji dużej powierzchni przeznaczonej do czyszczenia – kłopotliwe okazuje się być ciągłe przenoszenie odkurzacza. Odkurzacz centralny zasługuje na szczególną uwagę tych rodzin, w której funkcjonują alergicy, wrażliwi na kurz i pył. Podczas tradycyjnego odkurzania część pyłów – nie zatrzymywanych przez filtr – wydmuchiwana jest z powrotem w powietrze. Odkurzacz centralny nie jest natomiast obciążony takimi ograniczeniami. Sprawnie działające filtry, zlokalizowane w odległych częściach domu, kierują zanieczyszczenia do worków jednorazowego lub wielorazowego użytku, zaś zużyte powietrze trafia zawsze na zewnątrz zabudowy. Dodatkową możliwością jest separacja włosów, jako najtrudniejszych do przefiltrowania zanieczyszczeń.
Z czego składa się system odkurzacza centralnego i jaki jest koszt odkurzacza centralnego?
System obejmujący to niezwykle praktyczne rozwiązanie bazujące na jednostce centralnej, stanowiącej odpowiednik korpusu odkurzacza przenośnego. Umieszczana jest ona poza jednostką mieszkalną domu, np. w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. W centralnej części domu rozmieszczone są gniazda ssące, do których podłączane są elastyczne węże. Przy obsłudze odkurzacza centralnego używa się węży długości 5 – 15 metrów, stąd bardzo praktycznym rozwiązaniem jest stosowanie kaset z mechanizmem zwijającym. Praktycznym rozwiązaniem w pomieszczeniach narażonych na znaczne zanieczyszczenia, błoto i piach (np. w kuchni lub przedpokoju) jest automatyczna szufelka, czyli umieszczona na podłodze posadzki szczelinowa ssawka podłączona do instalacji. Cena odkurzacza centralnego zależy od metrażu domu i ilości zużytych elementów. Średni koszt to 4000 – 4500 zł, obejmujący zarówno zakup materiałów, jak i montaż instalacji. Cena ta w świetle wielu korzyści z omawianej inwestycji nie wydaje się być zatem wygórowana.
Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą remontową WOKO.