Czym jest home staging? Czyli przygotowujemy mieszkanie do sprzedaży

home staging - sposób na podniesienie wartości mieszkania

Zawsze, kiedy zamierzamy dokonać sprzedaży jakiegoś dobra, zanim wystawimy je do oglądu przez potencjalnego klienta, staramy się nadać towarowi jak najlepszego wyglądu, by budził wrażenie dobrze utrzymanego, a tym samym więcej wartego. Podobnie jest z nieruchomościami. Coraz bardziej modny termin – home staging, to nic innego jak przygotowanie mieszkania do sprzedaży.

Idea home stagingu

Home staging zakłada profesjonalne przygotowanie mieszkania do sprzedaży, by lokal stał się bardziej atrakcyjny. Idea tego zjawiska bazuje na trzech filarach. To możliwość uzyskania jak największej ceny, stworzenia efektu atrakcyjności mieszkania dla jak najszerszego grona potencjalnych klientów i maksymalne skrócenie czasu procesu sprzedaży. Nie jest tajemnicą, że szybciej uda się znaleźć klienta na produkt, w tym wypadku mieszkanie, które jest zadbane, funkcjonalne i atrakcyjne.

Przebieg procesu

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży to proces, który nosi znamiona marketingu, dlatego pomoc profesjonalisty jest jak najbardziej wskazana. Samodzielne działania mogą nie przynieść zamierzonego efektu. Żeby home staging był skuteczny, należy bowiem dobrze znać sztukę aranżacji wnętrza, grania światłem i optycznego zwiększania przestrzeni. Działania mające na celu zwiększenie estetyki lokalu muszą uwzględniać taki wystrój wnętrza, który dzięki swojej neutralności, ale i zarazem pięknu, trafi w gusta możliwie najszerszego grona klientów. Mieszkanie musi jednak być funkcjonalne. W tym celu podejmuje się działania, których celem jest optyczne zwiększenie pomieszczeń, stworzenie wrażenia przestrzenności. Ostatni etap to poprawa stanu technicznego obiektu, czyli naprawa wszelkich usterek i wizualne dopieszczenie najmniejszych szczegółów.