Przewóz osób jako pomysł na biznes

bus - przewóz osób

Realizacja przewozu osób jako znakomity pomysł na biznes? Jak najbardziej tak, pod warunkiem bardzo dokładnego rozeznania się w pewnych aspektach. Na pewno istotne są kwestie prawne i księgowe prowadzenia takiej działalności. Istotna jest również dokładna analiza konkurencji i znajdowanie opłacalnych połączeń dla swoich busów, autokarów. Jak więc zabrać się do organizowania przewozu osób? Co powinien zrobić każdy startujący w tej branży przedsiębiorca?

Trzymanie się litery prawa, przewóz osób nie dla każdego

Chcąc prowadzić działalność biznesową, polegającą na przewozie osób, należy liczyć się z tym, że nie każdy będzie miał możliwość wykonywać usługi tego rodzaju w sposób legalny. Przepisy prawa narzucają pewne ograniczenia i na pewno właścicielem firmy nie może zostać nikt, kto został skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Nie ma znaczenia, czy ma to być międzynarodowy przewóz osób czy też organizacja transportu na trasach lokalnych.

Co jest niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób?

Chęć świadczenia usług przewozu osób to obowiązek spełnienia pewnych wymogów. Będzie to między innymi posiadanie stałej siedziby firmy. Posiadanie odpowiednich dokumentów, które są potwierdzeniem posiadanych kompetencji zawodowych. Kluczowym będzie jednak zdobycie zezwolenia, które pozwala świadczyć usługi związane z przewozem osób.

Osoba, która będzie właścicielem firmy i równocześnie będzie wykonywała usługi w zakresie przewozu osób, powinna posiadać wszelkiego typu badania. Badania specjalistyczne, dające zielone światło do wożenia osób w ramach zorganizowanego transportu.

Posiadając wszelkie niezbędne dokumenty, nie pozostaje nic innego jak założyć działalność gospodarczą. Zakładając działalność gospodarczą po raz pierwszy można skorzystać choćby z preferencyjnych stawek ZUS, co znacznie obniża koszty. Takie preferencyjne stawki są przez 24 miesiące. Jest to około połowę mniej niż wynosi pełen ZUS.

Flota pojazdów czyli jakie samochody i jak je finansować?

Zakładając firmę, która ma świadczyć np. przewozy do Niemiec lub Holandii, należy zadbać o odpowiednia flotę pojazdów. Na samym początku może wystarczyć jeden pojazd, jednak ważnym jest, aby był nowoczesne i przede wszystkim bezpieczny. Zakup pojazdu to największy koszt jaki poniesie nowy przedsiębiorca. Można się posiłkować tutaj kredytem lub leasingiem. Która opcja lepsza? Wszystko zależy od kosztów spłaty, oprocentowania konkretnej formy dofinansowania. Należy szukać najbardziej opłacalnych czyli najtańszych opcji.

Dokąd organizować przewóz osób?

Niezbędne będą dokładne analizy związane z najbardziej opłacalnymi trasami. Przewozy do Holandii, Francji czy też przewozy do Niemiec ma rację bytu pod pewnymi warunkami. Trasy muszą być atrakcyjne dla określonej, konkretnej grupy klientów. Najlepsze opcje to przewozy organizowanie do miejsc, regionów gdzie nie istnieje przykładowo siatka połączeń lotniczych. Kiedy w danym regionie, zarówno w Polsce, jak i kraju docelowym nie ma żadnych lotnisk, linie lotnicze nie realizują połączeń.

Dobrym rozwiązaniem jest „łapanie kontaktów” z firmami, które regularnie wysyłają swoich pracowników do pracy zagranicą. Taka współpraca jest niezwykle opłacalna, z uwagi na stałość zleceń.

Innego rodzaju możliwością zarobkowania poprzez przewóz osób jest reagowanie na sezonowe zapotrzebowanie, związane choćby z różnego rodzaju wydarzeniami sportowymi czy kulturalnymi. Organizacja wyjazdu na zawody sportowe, przygotowanie oferty przewozu grupy osób, pod nadchodzące wydarzenia koncertowe. Należy bacznie śledzić kalendarz różnego rodzaju imprez, odbywających się w krajach sąsiednich.

Przewóz osób do krajów Europy Zachodniej, Południowej będzie dobrym pomysłem na biznes. Jednak pod pewnymi warunkami. Najważniejsze z nich to oczywiście znalezienie opłacalnych połączeń oraz posiadanie nowoczesnych i komfortowych pojazdów do przewozu.