Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicą?

praca za granicą

Wyjazd za granicę wiąże się z pewnymi formalnościami. Przede wszystkim powinieneś pozamykać wszystkie sprawy w Polsce, wówczas może planować spokojny wyjazd do pracy. W dzisiejszym artykule piszemy o tym, co jeszcze powinieneś zrobić, aby wyjazd do pracy za granicę odbył się bez przeszkód.

Złote rady – praca za granicą

Planując wyjazd do pracy za granicę, musisz wiedzieć o kilku kwestiach. Powinieneś zacząć od znalezienia legalnej pracy. Praca na czarnym rynku to stąpanie po cienkiej lini. Decydując się na legalną pracę, będziesz pewien, że nic Ci nie grozi. Gdy już znajdziesz odpowiednie stanowisko, zapoznaj się z panującym prawem pracy w kraju, do którego wyjeżdżasz. Zorientuj się, jakie są warunki zatrudnienia w firmie. Musisz wiedzieć, czy wybierasz pełen etat, pół etatu, a może będziesz pracować na indywidualnie ustalonych warunkach. Przed podpisaniem umowy przestudiuj ją kilka razy, możesz skorzystać z czyjejś pomocy, jeżeli masz wątpliwości. Zawarta umowa z pracodawcą musi być dla Ciebie wygodna. Zanim do tego dojdzie, przeprowadź wywiad środowiskowy i sprawdź wiarygodność pracodawcy. Kluczową sprawą jest kwestia zarobków. Dowiedz się, czy proponowane zarobki są zgodne z minimalną stawką wynagrodzenia w danym kraju. Komórka, która pomoże Ci rozwiązać Twoje sprawy to konsulat. Sprawdź, jakie są możliwości uzyskania pomocy w miejscu, gdzie będziesz mieszkać. W internecie znajdziesz potrzebną bazę danych kontaktowych polskich placówek. Jak to mówią „przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego zabierz ze sobą wszystkie ważne dokumenty. W niektórych krajach wymagane jest pozwolenie o pracę, w internecie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na ten temat. Jeżeli posiadasz znajomych lub rodzinę za granicą, będzie to dla Ciebie ułatwieniem. Skontaktuj się z nimi, być może pomogą Ci rozpocząć nowe życie. Zanim dojdzie do wyjazdu, musisz załatwić sobie transport. Najlepiej skorzystać z usług przewozowych firm transportowych. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują przewozy busami. Firma Busy Mustang zapewnia szybkie, bezpieczne i komfortowe dotarcie do celu (www.busymustang.pl/przewozy/niemcy/).

Sytuacja panująca na polskim rynku często zmusza do wyjazdu do pracy za granicę. Niektórzy decydują się na wyjazd dobrowolnie. Bez względu na to, jaka jest przyczyna wyjazdu, w każdej sytuacji musisz być przygotowany na wszystko. Jeżeli nadal masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się z kimś bliskim, kto mieszka za granicą. Na pewno będzie służył pomocą.
Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z poprzednim artykułem.