Jak i kiedy założyć trawnik?

Nie jest wcale tak łatwo o piękny trawnik, którego źdźbła odznaczają się soczystą zielenią. Już samo założenie trawnika jest pewnym wyzwaniem, a co tutaj mówić o jego pielęgnacji. Trawnik może być z siewu lub z rolki. Znacznie tańszym sposobem jest oczywiście wysianie trawy, ale zajmuje to sporo czasu i nie wszędzie są odpowiednie warunki. Znacznie wygodniejsze jest oczywiście położenie gotowej darni z rolki.

Zakładanie trawnika w praktyce

Duże znaczenie przy zakładaniu trawnika ma pora roku. W przypadku trawnika z siewu należy zaplanować całe przedsięwzięcie już na kwiecień i maj. Z kolei murawę z rolki można układać przez cały okres wegetacyjny, czyli od marca aż do listopada. Zanim jednak do tego przystąpimy, trzeba odpowiednio przygotować glebę. Najlepszym miejscem na trawnik jest to przez cały dzień nasłonecznione. Podłoże powinno być wilgotne i przepuszczalne. Lekki i próchniczy grunt będzie strzałem w dziesiątkę. W przypadku gliniastej gleby trzeba dodać piasek i torf, a do piaszczystej dodać gliny, kompostu czy próchnicy. Do użyźnienia gleby sprawdzi się nawóz organiczny. Można też sięgnąć po nawóz do trawników. Podłoże dla trawnika powinno mieć pH między 5,5 a 6,5.

Kolejną kwestią jest zagęszczenie gleby pod trawnik. Potem można przejść do wysiewu trawy. Wybór mieszanki nasion powinien być uzależniony od przeznaczania trawnika. Wysiewać je można rzutowo na krzyż lub przy pomocy siewnika. Przyjmuje się, że 300 g nasion przypada na trawnik o powierzchni dziesięciu metrów kwadratowych. Nie zakłada się go w przypadku wiatru. Na koniec wysiane nasiona należy delikatnie zagrabić i przykryć cienką warstwą ziemi. Kolejnym krokiem jest podlewanie trawnika – w przypadku młodego nawet dwa razy dziennie, a dorosły raz do dwóch razy na tydzień. Nasiona trawy mogą kiełkować w różnym czasie. Po paru tygodniach pojawią się widoczne efekty. Pierwsze koszenie powinno mieć miejsce, gdy trawa osiągnie wysokość około 10 cm. Najlepsza pora na wysiew trawy to wiosna, przełom lata i jesieni. W sezonie należy kosić trawnik co kilka dni.