Na co trzeba zwracać uwagę, ocieplając poddasze?

Ocieplenie poddasza jest niezbędnym elementem wykończenia domu. Nie ma mowy o w pełni gotowym budynku, jeśli nie jest on właściwie zabezpieczony przed utratą ciepła lub przedostawaniem się wilgoci do środka. Szukając najlepszej metody ocieplenia, należy wziąć pod uwagę kilka nieoczywistych czynników.

Cena

Materiały termoizolacyjne mają różne ceny. Koniecznie należy wziąć je pod uwagę przy planowaniu remontu lub ocieplenia poddasza. Znaczenie ma nie tylko metoda ocieplania – zewnętrzna lub wewnętrzna, ale też użyte materiały. Różnią się one ceną w zależności od rodzaju oraz od jakości i indywidualnych parametrów. Przykładowo: wełna mineralna jest nieporównywalnie tańsza od pianki poliuretanowej, więc mogłoby się wydawać, że jest korzystniejszym wyjściem. W praktyce, położenie pianki metodą natryskową jest dużo szybsze niż mozolne układanie wełny pomiędzy krokwiami. Znaczy to, że robocizna za wykonanie tej usługi powinna być niższa.

Na cenę ocieplenia, wpływają też prace towarzyszące, jakie trzeba wykonać razem z nim. Przy pracach od wewnątrz, konieczne będzie zabudowanie wełny lub pianki płytami gipsowo-kartonowymi. Oczywiście, wymagają one dalszej obróbki, która wymaga czasu i pieniędzy. Ocieplenia zewnętrzne, naruszają pokrycie dachowe. Trzeba, więc je albo wymienić albo ściągnąć i założyć ponownie. A to kosztuje. Decydując się na jedną metodę ocieplenia poddasza, należy wziąć pod uwagę wszystkie towarzyszące jej wydatki.

Izolacja termiczna i akustyczna

Wszystkie materiały przeznaczone do izolacji poddaszy, mają swoje liczbowo ustalone współczynniki, które opisują ich przewodzenie ciepła. Oczywiście, im lepsze parametry, tym lepszym izolatorem jest dany materiał. Im niższa przewodność, tym mniej materiałów będzie potrzebne. Materiałem, który najgorzej izoluje dźwięki jest styropian.

Planowane oszczędności

Niewłaściwie wykonane ocieplenie poddasza może prowadzić do strat ciepła rzędu nawet 30%. Właściwe materiały termoizolacyjne mogą pomóc zmniejszyć ten ubytek. Dobre ocieplenie, sprawia, że wydatki na ogrzewanie domu są niższe. Planując ocieplenie poddasza, warto wziąć pod uwagę, ile będzie kosztowało oraz jakie oszczędności na ogrzewaniu przyniesie, czyli jak szybko inwestycja się zwróci. Każdy remont jest prawdziwym wyzwaniem. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy spokojnie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Nie zawsze rozwiązania, które wydają się być najtańsze, są takie w rzeczywistości.