Wnętrzarskie trendy aranżacyjne – modne dodatki do domu 2020

Funkcjonowanie we wnętrzach nie tylko praktycznych, ale także o wysokich walorach estetycznych sprzyja budowaniu silnej kondycji fizycznej i psychicznej człowieka. O tym, że nie tylko człowiek wpływa na otoczenie, ale otoczenie zmienia człowieka mówi psychologia przestrzeni. Bez dekoracji można żyć – tylko po co?

Trendy aranżacyjne na rok 2020

W świecie dodatków aranżujących wnętrza nowe nurty wytyczają organizowane co rok paryskie targi Maison & Objet. Na ostatnim przeglądzie dał się zauważyć nagły odwrót od skandynawskiego minimalizmu. Przeglądając modne dodatki do domu 2020 nie widać było ani ziemistej kolorystyki, ani typowej dla nurtu skandynawskiego prostoty, żeby nie powiedzieć chłodu formy. Zamiast podmuchów z bieguna zwiedzający wystawę zostali otoczeni energetycznym ciepłem Afryki, naturalnym pięknem kamienia, powrócili do antycznej Grecji oraz Rzymu cesarskiego, zachwycili się pięknem dodatków nawiązujących do dzieł tworzonych w najbardziej wpływowej pracowni projektowej minionego stulecia weimarskim Bauchausie lub pełnym aksamitu i złota luksusem stylizowanym na secesję.

Patrząc na modne dodatki do dekorowania wnętrz nie da się nie zauważyć mocnych wpływów ekologicznych – idea Zero Waste sama w sobie nurtem aranżacyjnym nie jest, ale przedmiotów wyprodukowanych z materiałów ekologicznych oraz pochodzących z odzysku można używać w różnych stylach, choć wiele osób nurt ekologiczny za taki odrębny styl uznaje.

Modna dodatki do domu 2020

Aby być na bieżąco z modowymi trendami nie trzeba całkowicie zmieniać umeblowania i wystroju wnętrz w domach czy mieszkaniach. Wystarczy kilka zmian w kolorystyce, dodanie nowych akcentów zdobniczych, aby nasze domu miały wszelkie walory wnętrz modnych.

Kolory – czerwień, pomarańcz, brąz, żółty – barwy kojarzone ze spaloną słońcem ziemią; mogą to być poduszki, zasłony, dywan, narzuta na kanapę; do tego kilka ręcznie wykonanych przedmiotów stylizowanych na wytwory ludowej sztuki afrykańskiej (albo oryginalne przedmioty – pamiątki z podróży) i pełne energii, najmodniejsze wnętrze gotowe.

Jeśli chcemy naśladować styl neomieszczański czy secesyjny, to warto zakupić dodatki w kolorze złotym, szmaragdowym, turkusowym, różu pudrowym. Ciekawym wykończeniem miękkich ozdób kanap i łóżek -poduszek i narzut są frędzle, często połyskujące kolorem starego złota lub rodowanego srebra.

Materiały – marmur i kamień na targach były wszędzie; wiele przedmiotów wykonanych z marmuru nawiązywało do klasycznych greckich czy rzymskich akcentów architektonicznych, głownie kolumn. Kolumna w pokoju może być nogą, na której opiera się blat stołu lub podstawą dla rzeźby, kwiatów, lampy.

Poza kamieniem i marmurem warto zaopatrzyć się w dodatki wykonane z rafii, ratanu, drewna, bambusa, papieru, trzciny, wikliny i wszystkie inne pochodzenia naturalnego (z wyjątkiem zwierzęcych kości i rogów – tych ekologia nie pochwala).