Koparka – maszyna do prac ziemnych

W zależności od rodzaju budowy, konieczne jest zgromadzenie odpowiednich materiałów, narzędzi oraz urządzeń, niezbędnych przy tego typu pracach.

Jeśli budowę powierzamy firmie budowlanej, zasadniczo nie musimy martwić się o dostarczenie na plac budowy potrzebnych sprzętów, jeżeli natomiast wykorzystujemy własne umiejętności, zasoby robocze oraz nabyte przez nas materiały, wynajem potrzebnych maszyn budowlanych staje się koniecznością.

Koparki – budowa i rodzaje

Większość firm budowlanych, we własnych zasobach posiada maszyny, służące do prowadzenia podstawowych prac budowlanych, a także zatrudnia operatorów obsługujących te urządzenia, jednak w niektórych przypadkach, konieczny jest wynajem maszyny przeznaczonej do zadań specjalnych. Do tej grupy można zaliczyć koparkę.

Koparka to urządzenie posiadające ruchome ramię, zakończone zazwyczaj łyżką służącą do kopania gruntu oraz nabierania i transportowania go w miejsce jego przeznaczenia. Maszyna ta, produkowana jest w kilku rozmiarach – może być bardzo duża, przeznaczona do pracy w bardzo trudnym terenie, gdzie urobek jest trudny do wydobycia i równie skomplikowany do transportu; koparki średniej wielkości znajdujące zastosowanie przy typowo prostych i łatwych budowach, a także mini koparki – niewielkie urządzenia, których praca wykorzystywana jest w terenach niedostępnych dla średniej wielkości koparek, ale nie wymagająca nadzwyczajnej mocy.

Wynajem sprzętu budowlanego

Wypożyczaniem koparek oraz innego rodzaju sprzętu budowlanego zajmują się firmy, specjalizujące się w wynajmie, naprawie i konserwacji tego typu urządzeń. Zazwyczaj, odpowiednie urządzenie wynajmowane jest wraz z przeszkolonym operatorem, można je również wypożyczyć bez operatora.

Usługi koparką

Wynajęcie koparki zawsze jest związane z koniecznością wykopania dołu lub przetransportowania materiału – najczęściej sypkiego – w inne miejsce. Urządzenia te, wynajmowane są do kopania fundamentów pod zaprojektowany obiekt, kopania rowów melioracyjnych, rowów pod systemy kanalizacyjne, gazowe, ciepłownicze i tym podobne, kopania lub pogłębiania studni, usuwania materiałów powstałych po ich wydobyciu, przenoszenia ciężarów – służy do tego odpowiednia łyżka, tak zwany chwytak, pogłębiania dna akwenów wodnych i do wielu innych czynności, gdzie użycie koparki jest najwyższą koniecznością.